S - מעבר ל"תוכן העמוד" 1 - מעבר ל"תפריט תחתון" 2 - מעבר ל" צור קשר" 3 - מעבר ל"מפת אתר" 0 - מעבר ל" להצהרת נגישות"
א א א

אירועים ומפגשים

כנס רוש מושיטה יד 2016

 

מיטות, חדרי אישפוז, אינפוזיות וחלוקים לבנים – כל אלו הופכים משגרת חיים ומראה קבוע לתפאורה בלבד, כאשר המטופלים בבתי החולים השונים בארץ לוקחים חלק בסדנאות מטעם פרויקט "רוש מושיטה יד". הפרויקט, אשר מסייע לחולים בהתמודדות הנפשית עם המחלה והטיפול האינטנסיבי, מאפשר למחשבותיהם על הכאב והסבל לנדוד רחוק מהם ולו לזמן מה, ולהסתכל על החוויה בצורה קצת אחרת.
פרויקט "רוש מושיטה יד" הוא הפרויקט החברתי-בריאותי הגדול בישראל שמפעילה חברת התרופות הרב-לאומית רוש ישראל מזה 14 שנים. הפרויקט נועד לרומם את רוח החולים, לסייע להם בהתמודדות עם מחלתם ולענות על צרכיהם מעבר לטיפול הרפואי. "רוש מושיטה יד" פועל בכל רחבי הארץ באופן רצוף ומאפשר לחולים ולקרוביהם לקחת חלק במפגשים ופעילויות המשחררות מתח ומשרות אווירה נעימה במהלך ההתמודדות עם המחלה ובזמן הטיפולים.
היום, יום שני ה-19 בדצמבר 2016 נערך אירוע "רוש מושיטה יד 2016" במשרדי חברת רוש בהוד השרון.
באירוע נכחו כ 100 רופאים, אחיות ומנחים המובילים את הפרויקט במרכזים הפואיים במהלך כל השנה.
בתחילת האירוע מנכ"ל רוש ישראל, אבי דנציגר, תושב הוד השרון  בעצמו פתח במילים: "אנו מאמינים שהחולה הוא במרכז, לכן חברת רוש מייצרת תרופות, אבל לא רק. יש קשר ישיר בין הגוף לנפש, וזו רוחו של  הפרויקט רוש מושיטה יד. ב 70 מרכזים  רפואיים בכל רחבי הארץ  מתבצעות  פעילויות מגוונות בעבור החולים ומלוויהם שאנחנו גאים בהן מאוד".
מיד אחריו עלתה אמירה לידר, מנהלת האחריות החברתית בחברת רוש, אשר הוסיפה: "במסגרת הפרויקט אנחנו עושים פעילויות שעושות טוב למטופלים, פעילויות מרוממות רוח ומסיחות את הדעת מהכאב והטיפולים. רוש מושיטה יד, כשמה כן היא – אך היא איננה מושיטה יד רק אל החולים, אלא גם אל כל המעטפת שלהם, הקרובים, החברים והמשפחות. אנחנו מקשיבים לחולה וכך מבינים מה בדיוק הוא צריך, ובדרך הזו נרקמות יוזמות ייחודיות אשר עוזרות לנפש של המטופלים. מה שבאמת נחוץ – תמיד מצליח. לרפואה אינטגרטיבית יש תועלת לגוף ולנפש כאחד, היום זה כבר מוכח מדעית. כדי לשנות ולהתקדם נדרשת הקשבה וגם אומץ, וכך אנחנו מצליחים לתת למטופל את מה שהוא צריך מעבר לטיפול התרופתי".
נוסף לאנשי החברה, נכחו הרופאים אשר שיתפו פעולה באופן מלא עם הפרויקט ויזמו סדנאות מקוריות  שהועברו במרכזים רפואיים שונים ברחבי הארץ, ביניהם מנהל המכון האונקולוגי במרכז הרפואי ברזילי, ד"ר נועם אסנה ומנהל אשפוז יום המטולוגי במרכז הרפואי רמב"ם, ד"ר נתנאל הורוביץ. כל אחד מהרופאים סיפר על הסדנה אשר התרחשה ברחבי המרכז הרפואי בו הוא עובד ועל משמעותה בעבורו ובעבור החולים והצוותים הרפואיים, לא ניתן היה להישאר אדישים לאשר סיפרו.
"כבר לפני מספר שנים ראינו שישנו קשר בין פעילות גופנית לגידולים", אמר ד"ר אסנה, אשר ליווה באופן אישי מטופלים במסגרת הסדנה "חדר כושר לנפש", סדנה בה השתתפו מחלימים אונקולוגיים בפעילות כושר מובנית בליווי מאמן כושר ורופא בחדר הכושר של המרכז הרפואי ברזילי. "הפרויקט קיבל רוח גבית בבית החולים, בנינו קווים מנחים ותכנית אימון מותאמת לכל חולה שהשתתף. מדובר בתשעה חולים שלקחו חלק והתאמנו תוך כדי כימותרפיה או הקרנות, ולא פספסו אף אימון, וכך הם הפכו מאנשים שלא צועדים יותר מ-100 מטר למרפאה, לאנשים שרצים כל יום, ומעבר לזה – לאנשים מחייכים. המדדים הפיזיולוגיים שלהם השתפרו פלאים, מעבר לפן הנפשי. בלעדי רוש מושיטה יד, כל זה לא היה קורה". הוא מוסיף.
"לצוות הרופאים לעיתים קל להתחמק מהעובדה שעומד מולנו אדם", המשיך ד"ר נתנאל הורוביץ, מנהל אשפוז יום המטולוגי במרכז הרפואי רמב"ם בו התקיימה סדנת "אני בתמונה". "מאחורי האדם הזה, עומדת משפחה, ומאחורי כל זה – יש רגשות, תחושות, פחדים. כאן בדיוק נכנס מקומו של הפרויקט רוש מושיטה יד, אשר פתח צוהר לכל הנושאים האלו". במהלך סדנת "אני בתמונה" המטופלים למדו להתנסות ולהכיר מושגים בצילום בעזרת הסמארטפון, כשבסוף התהליך ידעו כיצד לצלם את תמונת ה"סלפי" המושלמת – שתציג את מאבקם במחלה. "זה נתן לנו, הרופאים, הזדמנות להציץ לתוך עולמו הפנימי של החולה ולהבין מה הנפש שלו צריכה. התרגשתי לראות את התערוכה ברמב"ם והבנתי שהפרויקט נותן אפיק ישיר לגילוי הבעיות שהן מעבר לרפואיות אצל המטופלים", מסכם ד"ר הורוביץ.
מלבד הרופאים ואנשי החברה אשר אחראיים על פועלו של הפרויקט ברחבי המדינה, נכחה גם מטופלת אשר השתתפה בסדנת "אני בתמונה". "לפני שחליתי, התעסקתי בצילום באופן מקצועי" מספרת רקפת קרוכמל, אשר שיתפה את הנוכחים בכנס בחווייתה האישית ונתנה לכולם מבט קצר בזווית אחרת על התמודדות עם קושי פיזי ושגרת טיפולים אינטנסיביים. "הטיפולים השפיעו עליי באופן קשה, ולכן הפסקתי לצלם. הצלמים שהנחו את הסדנה לא וויתרו עליי עד שהצלחתי לעמוד בפעם הראשונה לפני העדשה ולא מאחוריה", מספרת רקפת. "פתאום התחלתי לראות את הדברים הטובים במחלה, התחלתי לקום בבוקר בשביל הסדנה – ולא בשביל הטיפול".
את האירוע סיכם המנצח והמלחין רוני פורת, אשר מתמחה בין היתר בנושאי ניהול ומנהיגות.

 

להורדת תמונות מהאירוע, הכנס קוד: